Sok szeretettel köszöntelek a blogon, melyet márciusban a teljes megújulás jellemez! Bizonyára ti is észrevettétek, hogy a menüpontok kongtak az ürességtől, illetve néhány dolog nem pont ott volt, ahol lennie kellene... Márciusban minden a helyére kerül.
!!!Figyelem! Az oldalon minden saját írás, másolása, eltulajdonítása következményeket von maga után!!!
Megtalálsz
Bármi kérdésed, észrevételed van a bloggal kapcsolatban, esetleg személyes kérdést intéznél felém, az alábbi lehetőségek közül tudsz választani!
Prológus
Bakancslista
Rám váró feladatok:
- Jelentkezni német B2-es nyelvvizsgára!
- Felvételt nyerni valamelyik, általam bejelölt egyetemre.
- Sikeres érettségit tenni!
- Elolvasni A vérgróf és A gonosz özvegy című könyveket!
Cserék
Leginkább azok a blogok kerülnek ki, melyeket rendszeresen olvasok.
Feltankoltunk sok-sok csokival és cukorral, - amiken előtte persze minőségellenőrzést végeztünk (akár többször is) - kiraktunk az ablakba, néhány faragott tököt, egy csontvázat, és egy műanyag pókot, majd fejenként egy-egy nagy bögre tejszínhabos-fahéjas forró csoki mellett vártuk a látogatókat. És jöttek is, a szokásos szellem, - igen, egy fehér lepedő rajta két lyukkal - boszorkány, tündérkisasszony, Pókember mellett, hamarosan izgalmasabb figurákkal is jöttek: kedvenc történeteink karakterei! Bizony, ott volt Batman, aki GrumpyCatnek öltözött, Katniss egy sárga kanárinak, de a legzavarbaejtőbb mégis Hófehérke volt, aki egy piros alma jelmezben jelent meg az ajtónk előtt. Mikor személyes kedvenceink kopogtattak be, nem tudtunk ellenállni annak, hogy extra mennyiségű édességet adjunk nekik. Gyorsabban fogyott az édességünk, mint, ahogy számítottunk rá, így az utolsó négy vendégünknek már semmi sem jutott. Amiatt a sajnálatos következmény miatt - a szégyen mellett - csínytevésekben lesz részünk. Mind a négy édesség nélkül maradt karakter megfogadta, hogy a nektek készített Halloweeni Blog Rémálom hetünk bejegyzéseiben négy fajta emojikat, emotikonokat rejtenek el. Mivel nem tudjuk, hogy melyik bejegyzések esnek csíny áldozatává, kérlek, segítsetek nekünk meg találni, hogy az emojikból mennyit rejtettek el az utolsó négy vendégünk, és ha azt is kitaláljátok, hogy kik voltak, akkor kaptok édességet. Na jó, nem, mert az elfogyott, szóval mit szólnátok könyvhöz? Annak örülnétek? Mert van 12 db gazdátlan könyvünk.
Számoljátok össze a tök, zombi, szellem, denevér képecskéket, írjátok be számukat a Rafflecopter dobozba, és találjátok ki az utolsó két napon, hogy kik voltak a csínytevők!
Cím: A grófnő Eredeti cím: The Countess Rendező: Julie Delphy Szereplők:
Julie Delphy
Daniel Brühl
Annamaria Marinca
William Hurt
A Julie Delpy rendezte film Báthory grófnő kétségbeesett küzdelmét állítja középpontba, amellyel megpróbálja visszaszerezni fiatal szerelmét Thurzó Istvánt, és felvenni a harcot az öregedéssel és saját démonaival. István apja, a nagyhatalmú Thurzó György mindent megtesz, hogy megakadályozza a szerelmesek boldogulását, a grófnőt lassan az őrületbe kergetve.
ELŐZETES
Báthory Erzsébet története hungarikumnak, kuriózumnak számít hazánkban, hiszen úgy tartjuk számon, mint az első magyar vámpírasszony. De valóban igaz a legenda vagy csak a történelem egy elferdített képkockájával lettünk gazdagabbak ismét? Tényleg szűz lányok vérében fürdött volna Erzsébet, ha a vér alvadása megakadályozza ezt? Csupán a felségárulási pereknek esett áldozatául Thurzó György mesterkedései által? Annyi bizonyos, hogy birtokaira nem egy embernek fájt a foga...
Az igazi Báthory Erzsébet portréja.
Julie Delphy nagy fába vágta a fejszéjét, nemcsak főszereplője, de rendezője, forgatókönyvírója, és zeneszerője is volt egyben 2009- es, A grófnő című filmjének. Sikerült maradandót alkotnia, de a film azért közel sem hibátlan.
Kezdjük is gyorsan a szereplőkkel. Nádasdy Ferenc, közismert nevén a Fekete Bég. Amilyen gyorsan feltűnik, olyan gyorsan búcsúzunk is tőle, ami közel sem baj. A karakter elfárad, s ahogyan a nézőket, úgy Erzsébetet sem viseli meg különösebben az elveszítése. A legnagyobb probléma az, hogy győztes hadjáratai során a király nem tudja kifizetni szolgálatait. Ezt hagyja örökül feleségének, mely minden rossz kiindulópontja...
Erzsébet karaktere (személyes kedvencem) sokkal árnyaltabb, az ő életét követhetjük végig. Férje halála után kezd izgalmassá válni a dolog, utazása során rögvest házassági ajánlatot tesz neki Thurzó György, melyet azonnal visszautasít. Szerelmi drámája ezután bontakozik ki, megismerkedik Thurzó Istvánnal. (Nézd meg az apját, csábítsd el a fiát...) A cselekményvezetés gyönyörű, a nézőt nem hagyja unatkozni, s mivel a történetet szinte mindenki ismeri, már izgatottan várjuk, hogy mikor, s milyen módon kerül sor a vérfürdőre. Rengeteg kérdést vet fel a film: Meg lehet- e találni az örök fiatalság forrását? És az örök fiatalság együtt jár a hallhatatlansággal. Nos, erre a kérdésre mindenki tudja a választ: Sajnos nem!
Thurzó István szerepére valóban helyes fiatalembert szerződtettek, ezzel is kedvezve a nőknek! Nem is csoda, hogy Erzsébet szerelmes lett egy nála évtizedekkel fiatalabb fiúba. Útjaikat azonban számos dolog keresztezi. Leginkább az apa büszkesége, s kegyetlensége, na meg a politika.
Darvulia Anna, Báthory barátosnéja a történet legidegesítőbb és legfeleslegesebb szereplője. Ha rágondolok, akkor nem tudnám megmondani, hogy ki is volt a történetben, csak azt tudom, hogy pár igen keserű képkockát köszönhetek neki. Persze talán az ő karakterénél is van rosszabb: Aki nem vált ki belőlünk érzelmeket. Ilyennel viszont nem találkoztam.
Dominic Vizakna Anna totális ellentéte, amiért áldom is a filmet. Ő sem egy jó karakter, hiszen a velejéig romlott, játéka mégis felüdülést nyújt Darvulia borzalmai után.
Mitől lesz mégis jó ez a film? A szerelemtől és a megszállottságtól. A drámától, és a kínzástól. Az örök relytéjtől, s attól, hogy el tudjuk- e fogadni azt az igazságot, melyet a film kínál. Bűnös volt Báthory Erzsébet vagy a hatalmasok kegyetlen játékának esett áldozatául? Kicsit szerintem ezért is hajaz az Ágnes asszony balladájára a történet, mert a kérdés végig nyitott, s talán az is marad...
A rémtettek elkövetése után: (mert valljuk be, azért 600 lányt csak eltüntettek valahogy) talán törvényszerű a bukás. De bekövetkezik?
A jelmezek kitűnőek, remek választás, s a történet hangulatát remekül emeli a szépen kivitelezett, komor képi világ.
Erzsébet (Julie Delphy) és István (Daniel Brühl)
Ha valki szerelmi drámát szeretne nézni, én elsősorban ezt ajánlanám, s nem a Titanic-ot! Mert bűn az, ha valaki szerelmes, s ha ezért a szerelemért mindent megtesz? Azt gondolom, hogy ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie, de a film remek segítőtársként fog szolgálni a kérdés megválaszolásában.
Ami nagyon tetszett:
- A színészi játék. Mondhatni tökéletes volt, aztán mindig eszembe jut Anna karaktere...
- A képi világ, a jelmezek. Szinte utaztam az időben, rabul ejtett, s a 16.-17. század határán találtam magam.
- A téma. Imádom a történelmet, s amikor az osztállyal kirándulni mentünk Erdélybe Báthory Erzsébetről, Draculáról (III. Vlad Tepes), valamint Fráter Györgyről tartottam kiselőadást. Így igazán a szívemhez nőttek.
- A szinkronhangok nem rontanak a történet élvezhetőségén. Sőt, emelnek rajta. - Én képes lennék meghalni egy ilyen szerelemért, de tényleg...
- Megnéztem Juraj Jakubisko, szinte ugyanekkor készült, ugyanezt a témát feldolgozó filmjét (körübelül ötször kezdtem újra), de ez mérföldkövekkel jobb. Ha valaki kíváncsiak lennétek arra is, akkor Báthory - A legenda másik arca címen megtalálható. - Hogy mivé növi ki magát egy elmélet. Honnan indulnak a kínzások, s hová jutnak. Az alap a következő: Egy szűzlány a grófnő haját fésülte, s az egyik tincset kissé durvábban húzta a kelleténél. Erre Erzsébet úgy megütötte a szolgálót, hogy annak a vére a kezére csöppent. Úgy látta, hogy a vér alatt megfiatalodott a bőre... - A narráció. - Julie Delphy. Daniel Brühl.
Ami kevésbé tetszett:
- Darvulia Anna karaktere. Nem, nem kötelező elem, hogy legyen a filmben olyan, akit nem bírunk elviselni. Annát egy tolvonással húztam volna ki. Borzalmas. Megemészthetetlen.
- Az utolsó képkockák. Én még reménykedtem. De hát olyan ez, mint a halak versenye a tengerben. Elől megy a csikóhal, a remény hal meg utoljára.
Amit megfogadtam a film megnézése után:
- Továbbra sem szokom le a történelmi filmekről! :D
A film tehát összességében egy 90% volt nálam! Persze ez nem garancia arra, hogy nektek is tetszeni fog!
És akkor mégis hol vannak az emojik? Azokat másik blogokon kell ám megszámolnotok. Hogy miért? Jujj, azt hiszem most lelepleződtem, egy igazi csínytevővel álltok szemben! A kérdés már csak az, hogy ki is vagyok valójában, s melyik emojit rejtettem el... Hoppá, azt hiszem eme két kérdés megválaszolásához komoly segítségre lesz szükségetek, hogy véglelg leleplezhessetek.